BODY COMPOSITION

TECHNOLOGY

Metoda bioelektrické impedance (BIA)

Co je bioelektrická impedance (BIA) a jaké výhody v měření tělesného složen přináší?

Metoda BIA je založena na obsahu vody v jednotlivých biologických strukturách lidského organismu a na šíření elektrického proudu nízké intenzity těmito strukturami. Díky vysokému nebo naopak nízkému obsahu vody a elektrolytů se jednotlivé složky těla chovají jako izolátory nebo vodiče. Tukuprostá hmota (vše kromě tělesného tuku) je díky bohaté hydrataci vodičem a vykazuje nízkou impedanci (elektrický odpor). Tuková hmota je se svým velmi nízkým podílem vody izolátorem, vykazuje tedy vysoké hodnoty impedance, neboli rezistenci (odpor). Metoda tedy vychází z elektrických vlastností vody, potažmo různých tělesných tkání.

placeholder

I přesto, že je BMI (Body Mass Index), tedy poměr tělesné hmotnosti a výšky stále jedním ze základních ukazatelů rizikovosti hmotnosti a stavu výživy, moderní technologie nabízí již od 80. let 20. století podstatně přesnější diagnostické metody. Jako rychlá, neinvazivní a přesná dominuje právě metoda bioelektrické impedance (BIA). Nabízí informace o tělesném složení, především pak o zastoupení tělesného tuku a rizikovosti jeho množství vzhledem k ostatním složkám organismu. 

První představení komerční verze impedančního měřicího přístroje nabídla americká společnost RJL Corporation of the United States v roce 1979. Na rozdíl od doposud používaných metod (DEXA, hydrostatické vážení, kaliperace aj.) byla impedanční metoda jednoduchá, rychlá, levná a neinvazivní. Následně v osmdesátých letech přichází vlna zájmu mezi odborníky různých oborů, odborníky zabývajícími se složením těla, odborníky z oblasti výživy či medicíny, a vzniká mnoho studií, které impedanční metodu využívají a zkoumají. Jako první přichází monofrekvenční verze technologie, která je v navazujících studiích zpochybňována pro svou nepřesnost vzhledem k subjektům, které se vymykají z průměru (obézní lidé, děti, stačí lidé či sportovci). Reakcí je multifrekvenční technologie, která výše zmíněné problémy už umí řešit.

Bodystat® 1500MDD Touch Screen

Přenosný Bodystat 1500MDD Touch Screen nabízí rozšířenou analýzu složení celého těla. Tento multifrekvenční přístroj nabízí mimo jiné dětskou rovnice, měření intra a extracelulární tekutiny, fázového úhlu a například i Wellness MarkerTM (specifický poměr impedancí, sledování stavu buněčné kondice).

Přístroj poskytuje tato naměřená data:

Procento tělesného tuku a hmotnost tuku*

Procento aktivní tělesné (beztukové – svalové) hmoty

a hmotnost aktivní tělesné hmoty (svalstva)*

Procento celkové vody v těle a hmotnost celkové tělesné vody*

Rozsahy normohodnot pro jednotlivé parametry

Procento a objem extracelulární tekutiny

Procento a objem intracelulární tekutiny

Hmotnost bezvodé aktivní tělesné hmoty

Hodnota bazálního metabolismu (BMR)*

Průměrná denní kalorická potřeba*

Body Mass Index – plus normální rozsah

Body Fat Mass Index (BFMI)

– poměr tělesného tuku vzhledem k výšce

Fat-Free Mass Index (FFMI)

– poměr aktivní tělesné hmoty vzhledem k výšce

Wellness MarkerTM (specifický poměr impedancí)

– marker poskytuje informace o celkovém zdravotním stavu

a fyzické kondici jedince

Podmínky měření pro přesné výsledky

Jak už z výše zmíněných principů vyplývá a jak autoři podotýkají (Heymsfield, et al., 2005; Kyle, et al., 2004; Riegerová et al., 2006), metoda bioelektrické impedance je velmi citlivá na stav hydratace organismu, což může být i značnou nevýhodou. Záleží také na termoregulaci a teplotě kůže. Výsledky může negativně ovlivnit také fyzická zátěž především anaerobního charakteru probíhající před měřením, či příjem tekutin a potravin. Pro maximální eliminaci rizika nepřesných výsledků je zásadní dodržovat základní pravidla týkající se samotného měření subjektu.

Dodržujte následující pravidla:

  • nejíst velkou porci jídla po dobu alespoň 3-4 hodin před testem,
  • nepít nárazově velké množství tekutin po dobu alespoň 3-4 hodin před testem,
  • necvičit po dobu alespoň 12 hodin před testem,
  • nepožívat alkohol po dobu alespoň 24 hodin před testem,
  • vyprázdnit močový měchýř 15-30 minut před testem, organismus pak opět zavodnit neslazenou tekutinou,
  • neužívat diuretika po dobu 7 dní před testem.

Kontraindikace měření:

  • těhotenství,
  • peace makerem či implantáty obsahující kov (kyčelní protéza aj.),
  • u ženy období premenstruace a menstruace (měření tělesného složení pomocí BIA se v průběhu menstruačního cyklu doporučuje pouze u žen, které v tomto období nezaznamenávají výrazné navýšení váhy)
Přejít nahoru